تبلیغات
دانلود رایگان بهترین ها - ساخت درایو مجازی بدون نرم افزار

سلام دوستان عزیز

با توجه به افتتاح سایت آماده تبادل لینک و لوگو با همه شما عزیزان و همکاران محترم هستیم . برای تبادل لینک ابتدا لینک ما رو با نام ***دانلود رایگان بهترینها*** لینک کنید و بعد در قسمت نظرات اطلاع بدید تا با عنوان درخواستیتون شما رو لینک کنیم .
لازم به ذکر است که تبادل لوگو فقط با عزیزانی صورت میگیرد که روزانه بالای 600 بازدید دارند . ما آماده تبادل بنر با سایتها و وبلاگهایی هستیم که بازدید روزانه آنها بالای 1000 بازدید میباشد . همچنین آماده نمایش تبلیغات شما عزیزان محترم در سایتمان هستیم برای این کار ما رو لینک کنید و لوگو ما رو در سایت خود قرار دهید و سپس در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید تا تبلیغات شما در سایت ما قرار بگیرد .

ساخت درایو مجازی بدون نرم افزار

برای دیدن آموزش به ادامه مطلب مراجعه کنید ...

هنگامی که صحبت از درایو مجازی می شود ، ذهن بسیاری از کاربران به سمت نرم افزارهای خاصی می رود که قابلیت ساخت یک درایو مجازی را دارند . اما در حقیقت نیازی به تهیه و نصب این چنین نرم افزارهایی نیست. کمی صبر و حوصله و بی تردید دقت، می تواند یاور شما در ایجاد این چنین درایوی در محیط ویندوز باشد . شاید نتوان قابلیتهای ویژه ای که سری نرم افزارهای فوق در ساخت درایو مجازی بکار می برند را ایجاد کرد ، اما ساخت یک درایو مجازی آن هم بدون نرم افزار ، خالی از جذابیت نخواهد بود .

قبل از شروع عملیات لازم است ذکر کنم ایجاد چنین درایوهایی هیچ ربطی به پارتیشن بندی هارد دیسک ندارد و سلامت سیستم عامل شما را به خطر نخواهد انداخت . بنابراین نگران از دست رفتن اطلاعات خود نباشید . ضمنا اگر خوشتان نیامد راهی برای از بین بردن درایو مجازی وجود دارد .

برای ساخت درایو مجازی در این آموزش از فایل های خود ویندوز کمک می گیریم . اینبار به سراغ فایل اجرایی Subst.exe می رویم . این فایل در پوشه system32 که در پوشه windows قرار گرفته موجود است . این فایل به همراه سیستم عامل داس ارائه شده و اجرای آن در حالت اولیه کار هیچ عکس العملی نشان نخواهد داد . کلمه Subst برگرفته از کلمه Substitution به معنای جایگزینی است و در حقیقت برای جانشین کرد یک دایرکتوری به یک درایو بکار می رود .

به این معنی که با اجرای این دستور می توانید محتویات یک فولدر خاص را به یک درایو تبدیل کنید و آن را در My Computer نشان دهید . گاهی اوقات گشتن به دنبال پوشه ها در میان انبوه فایلها و فولدرهای در یک درایو خاص وقت گیر است . این کار می تواند این امر را تسهیل بخشد .

مسلما عملیاتی مانند کپی و کات فایل ها یا حتی نصب برنامه ها در درایو هایی که به این روش ایجاد می شوند مقدور خواهد بود اما در مورد عملیات سیستمی مانند فرمت یا اسکن دیسک امکان پذیر نیست. حال چگونه از این Subst استفاده کنیم؟

به Run یا Command Prompt ویندوز وارد شوید ( توضیح: Run در خود منوی استارت ویندوز موجود است و همچنین برای ورود به Command Prompt در فیلد Run کلمه cmd را تایپ و اینتر کنید ) حال باید دستوری مطابق شکل زیر تایپ کنید (شکل کلی فرمان) :

Subst NewDriveName: Folder Direction

فکر نکنم نیاز به توضیح چندانی باشه NewDriveName نام درایو جدیدی که قصد دارید ایجاد کنید . دقت کنید که این نام مشابه نام درایوهای موجود نباشه و Folder Direction مسیر پوشه ای که قصد دارید اون رو به صورت درایو مجازی در بیارید . برای نمونه ، مثال زیر درایوی با نام K ایجاد خواهد کرد . درایو K جایگزینی برای محتویات پوشه C:\starsoft است .

Subst K: C:\starsoft

توجه ! مدت دوام این درایو های مجازی بعد از ریستارت سیستم پایان می پذیرد و با یک بار ریستارت سیستم ، دیگر این درایوها را نخواهید دید . برای جلوگیری از این امر چندین راه وجود دارد که بعلت کمی فرصت تنها یکی را شرح می دهم .
در سیستم عاملهای Dos و Win9x ساده ترین راه ویرایش فایل Autoexec.bat خواهد بود. این فایل را در درایو C بیابید و خطوط مربوط به Subst را در آن تایپ کنید تا در هر بار ریستارت سیستم به تبع آن Subst ایجاد شود . در سیستم عامل های xp و 2000 بهترین و راحترین کار این است که یک فایل اجرایی با پسوند bat یا همان BatchFile ایجاد کنیم و خود فایل یا Shortcut آنرا در استارتاپ سیستم قرار دهیم. یا می توانیم مسیر را در رجیستری ایجاد کنیم .

حال چگونه فایل اجرایی یا همان BatchFile را ایجاد کنیم. مسیر زیر را برای باز کردن یک صفحه notepad طی کنید :

Start \All Programs\Accessories\notepad

از منوی فایل Save as را انتخاب و در مسیری دلخواه فایل را با پسوند bat ذخیره کنید. حال به سراغ فایلی که ایجاد کرده اید بروید. بر روی آن راست کلیک و Edit را برگزینید و دستورات مربوط به Subst را در آن تایپ و فایل را ذخیره کنید. حال نوبت به مسیردهی این فایل در رجیستری می رسد . به رجیستری وارد شوید ( در فیلد Run کلمه Regedit را تایپ کنید) . مسیر زیر را طی کنید :

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current Version\Run

حال در بخش سمت راست محیط رجیستری راست کلیک کرده و پس از انتخاب گزینه New گزینه String Value را انتخاب سپس یک نام به ارزش ایجاد شده داده و با دابل کلیک بر روی آن در قسمت Value Date آدرس BatchFile را که در مرحله قبل ایجاد کرده اید ، وارد کنید . بر روی ok کلیک و از رجیستری خارج شوید . اگر مراحل را درست طی کرده باشید این بار با ریستارت ویندوز درایوهای مجازی دوباره ایجاد خواهند شد .

حال اگر پشیمان شدید و قصد حذف درایو مجازی را داشتید طبق زیر عمل کنید:
پس از پاک کردن دستورات اضافه شده در فایل Autoexec.bat در سیستم عامل های Dos و Win9x و یا پاک کردن Shortcut یا خود فایل bat از استارتاپ سیستم و یا پاک کردن ارزش رشته در رجیستری برای سیتم عامل های xp و 2000 سیستم را یک بار دیگر ریستارت کنید. اگر هم بخواهید این کار را بدون ریستارت انجام دهید کافیست در Run یا Command Prompt دستور زیر را تایپ کنید :

Subst NewDriveName: /d

که NewDriveName نام درایوی که قصد پاک کردن آن را دارید می باشد.



لینك مطلب نظرات [] 
نویسنده مطلب : علی ساعت : 03:06 ق.ظ  تاریخ : یکشنبه 27 خرداد 1386

CopyRight © 2006-2007 , All Rights Reserved